2023-2024
Officers, Board of Directors and Committees

 

Board of Directors

Voting Members:
District Governor – Renee DeCoskey
Immediate Past District Governor – David Houtz
District Governor Elect – Francy Cross
District Governor Nominee – Janice Biros
District Member-at-Large
Super Area 1 – 2022-2025 – Kerry Costello-Leraris
Super Area 2 – 2021-2024 – George Whitfield
Super Area 3 – 2023-2026 – Jose Colon
Non-Voting Members:
Vice Governor – Kevin Katarynick
District Governor Nominee Designate – TBD
Secretary – Krysta Halye
Treasurer – David Houtz
District Rotaract Representative – (Rotaractor) TBD
Parliamentarian – Susan Garrison
 
Administrative Services Provider – Melissa Palmore
 

 

Assistant Governors

Area 1 – Michelle Gromilovitz
Area 2 – Pat DeMay
Area 3 – Hillard Pouncy
Area 4 – Alyssa Harnish
Area 5 – Rob Newman
 

 

District Committees

 

Audit Committee

Chairperson – Eric Dean
Committee Member – Warren Sell

 

Community Service Committee

Chairperson – Kerry Costello-Leraris

 

Council of Governors

Chairperson – Dawn deFuria

 

Crisis Management

Chairperson – Donna Henry

 

District Dispatch

Editor – Lisa Leonard
Editor – Jay Pennie

 

Environmental Sustainability

Chairperson – Paul Quintavalla

 

Finance Committee

Chairperson – David Houtz

 

Four Way Test Committee

Chairperson – Sue Mardinly

 

Gundaker Foundation

President – TBD
Vice President – TBD
Secretary – TBD
Treasurer – David Houtz

 

Interact

Chairperson – Emily Zabrodski

 

Literacy

Chairperson – Kathe Sobczek

 

Membership Committee

Chairperson – Matt Breidenstein

 

Nominating Committee

Chairperson – Peter Mardinly

 

Public Image Committee

Chairperson – Lisa Leonard

Committee Member – Jay Pennie

Committee Member – Brian Winter

 

Representative to the Rotary International Council on Legislation

Representative – Kevin Katarynick
Representative Alternate – TBD

 

Rotaplast

Chairperson – Paul Quintavalla

 

Rotaract

Chairperson – TBD

 

Rotary Foundation

Chairperson Peter Mardinly
Committee Member (Annual Fund) – TBD
Committee Member (Polio Plus) – Kevin Katarynick
Committee Member (Major Gifts and Endowment) – TBD
Committee Member (District Grants) – Warren Sell
Committee Member (Global Grants) – Dwight Leeper
Committee Member (Peace and Conflict Resolution) – Joy Charlton
Committee Member (Paul Harris Society) – Kevin Katarynick
Committee Member (Stewardship) – John Douglas

 

RYLA

Chairperson – Chantel Eadeh
Committee Member – Stacey Ballard
Committee Member – Brian Casey

 

Sergeant at Arms

Chairperson – Krysta Halye

 

Shelter Box

Chairperson – Jeffry Cadorette

 

Technology

Chairperson – Brian Casey

 

Training

Governor Training Team Lead – Kevin Katarynick
DGE Trainer – Dawn deFuria, Russ deFuria
DGN Trainer – TBD

 

Youth Exchange

Chairperson – TBD
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Upcoming Events

RLI NEA Seminar - Dist 7930-Wakefield, MA-Virtual
February 27th 2024
More info

RLI NEA Seminar - Dist 7170 - Johnson City High School
March 2nd 2024
More info

President and AG Monthly Zoom Meeting
March 5th 2024
More info

District 7450 Foundation Meeting
March 12th 2024
More info

RLI NEA Faculty Training/Refresher - Syracuse, NY
March 15th 2024
More info

 

Copyright © 2014 - 2023 Rotary International District 7450      Powered by: DACdb